Výroba bioplynu má pro nás své velké výhody. Můžeme si dovolit dát zvířatům to nejlepší a horší kvalitu krmení zužitkuje bioplynová stanice. Z organické hmoty vyrábíme elektřinu, teplo a organominerální hnojivo. Kromě části organického uhlíku tak většinu živin vracíme zpět na pole. Provozujeme dvě bioplynové stanice, jednu v Lesonicích a druhou v Krahulově.
Siláž patří mezi základní objemná krmiva. Zpracováváme siláž kukuřičnou a žitnou.
Právě díky žitu dokážeme vypěstovat objemná krmiva i na pozemcích sušších a písčitých. Zároveň velmi dobře zapadá do našeho osevního postupu. U kukuřičné siláže nám pak výroba energií spotřebuje míň kvalitní krmení a zvířata dostávají jen to nejlepší.
Hnůj a kejda obsahují bakterie z trávicího traktu zvířat a spoustu minerálních látek. Jejich zpracování v bioplynové stanici výrazně stabilizuje fermentační proces ve fermentorech.
Další výhodou je, že po projití bioplynovou stanicí je výrazně snížen zápach výsledného hnojiva a při aplikaci tak neobtěžujeme okolí.
Bioplynová stanice efektivně zpracuje i vedlejší, dále nevyužitelné produkty z potravinářských výrob, např. zbytkové suroviny z výroby cukru nebo kyseliny citrónové.
„Krmíme-li“ bioplynovou stanici také těmito materiály, o to méně nám pak bioplynka spotřebovává suroviny, vypěstované na půdě. Snižovat potřebu využití orné půdy pro účely výroby bioplynu samozřejmě vidíme jako hospodárné.
Vstupní suroviny se promíchají a rozdrtí, až vznikne organická „kaše“. Vloží se do fermentátoru, kde se míchá a zahřívá na 42 °C. Při této teplotě se nejlépe daří anaerobním bakteriím, které bez přístupu vzduchu rozkládají organickou hmotu a uvolňují výsledný plyn. Ten spalujeme v generátoru a vyrábíme elektrickou energii.
Digestát je to, co zbyde ze vstupních surovin po fermentaci. Jedná se o kvalitní kapalné organominerální hnojivo se zajímavým poměrem základních živin.
Digestát nezapáchá a při jeho aplikaci není okolí obtěžováno zápachem tak, jako třeba u kejdy nebo hnoje. Velkou část digestátu používáme pro hnojení kukuřic, kde kryje podstatnou část živin. Další významnou aplikací je hojení před ozimé plodiny, spolu se zapravením slámy do půdy. Tato kombinace je účinná zejména pro to, že digestát dodává do půdy dusík a sláma zase organický uhlík. Obojí dohromady podporuje život v půdě a zajišťuje její optimální vyživenost.
Elektřina je hlavním produktem bioplynové stanice. Vyrábíme ji spalováním bioplynu v kogenerační jednotce.
Část vyrobené energie spotřebováváme pro potřebu naší farmy, hlavně pro provoz kravínů a dojírny v Lesonicích. Ještě větší část vlastní elektřiny využijeme při výrobě krmných směsí v závodě v Krahulově. Přebytky pak prodáváme do distribuční sítě.
Vedlejším produktem při výrobě elektřiny je teplo ve formě teplé vody nebo páry. Páru vyrábíme pouze v bioplynové stanici v Krahulově.
Teplou vodou nejprve předehřejeme napájecí vodu do parního kotle a následně ji spalinami z kogenerační jednotky ohřejeme až na páru. Tu využíváme při výrobě hydrotermicky upravených komodit nebo pro granulaci krmných směsí. Přebytečné teplo je přes zimu zdrojem vytápění dalších objektů. Z hlediska využití tepla tak krahulovská bioplynka patří mezi ty nejefektivnější. V Lesonicích pak teplo využíváme pro ohřev užitkové vody a k vytápění objektů.